AGREGA ÜRETİMİ

AGREGA ÜRETİMİ

Kategori: FAALİYET ALANLARIMIZ 1977

CETAŞ MADENCİLİK A.Ş. Agrega üretiminde bilgi ve deneyimini ortaya koymuş, çok ciddi yatırımlarla Bölgenin ihtiyacına dönük faaliyetlerine başlamıştır. Diğer faaliyet alanlarında olduğu gibi agrega da kaliteli üretim yaparak müşteri memnuniyetini sağlamıştır.

Bünyesinde bulunan üretim tesisleri ve yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla, sektör içinde önemli bir yer edinmesi sağlanmıştır. Bursa Bölgesinde (350 ton/h) üretilen maden çalışmanın somut bir sonucudur. Bölgesinde kaliteli kum tedariğinde yaşanan sıkıntı bu kumla aşılmış, Tesisimizde Üretilen agrega, Bir çok Projede kullanılarak kalite ve güvenilirliğini de kanıtlamıştır.

AGREGA NEDİR


Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırmataş gibi malzemelerin genel adı agregadır. Beton içinde hacimsel olarak %60-75 civarında yer işgal eden agrega önemli bir bileşendir. Agregalar tane boyutlarına göre ince (kum, kırma kum.. gibi) ve kaba (çakıl, kırmataş… gibi) agregalar olarak ikiye ayrılır.

Agregalarda aranan en önemli özellikler şunlardır:

  • · Sert, dayanıklı ve boşluksuz olmaları,
  • · Zayıf taneler içermemeleri (deniz kabuğu, odun, kömür… gibi)
  • · Basınca ve aşınmaya mukavemetli olmaları,
  • · Toz, toprak ve betona zarar verebilecek maddeler içermemeleri,
  • · Yassı ve uzun taneler içermemeleri,
  • · Çimentoyla zararlı reaksiyona girmemeleridir.

Agreganın kirli (kil, silt, mil, toz ) olması aderansı olumsuz etkilemekte, ayrıca bu küçük taneler su ihtiyacını da artırmaktadır. Beton agregalarında elek analizi, yassılık, özgül ağırlık ve su emme gibi deneyler uygun aralıklarla yapılarak kalite sürekliliği takip edilmelidir. Betonda kullanılacak agregalar TS 706 EN 12620’ye uygun olmalıdır.

AGREGA TESİSLERİMİZ


Bu gönderiyi paylaş